Ogrodnicy miejscy w Warszawie

Pod koniec 2017 r. w strukturach Zarządu Zieleni zostali powołani ogrodnicy miejscy. Dla mieszkańców wciąż są to tajemnicze postacie i nie do końca wiemy czym się zajmują i w jaki sposób my mieszkańcy możemy z nimi współpracować. Aby przybliżyć tą kwestię pod koniec stycznia 2018 r. spotkaliśmy się z dwiema ogrodniczkami miejskimi z rejonu dzielnicy Białołęka - Katarzyną Mirgos i Anną Adamczewską.

Dzień dobry, czy mogą Panie opowiedzieć czym zajmują się ogrodnicy miejscy w Warszawie?

Przede wszystkim zajmują się koordynacją prac pielęgnacyjnych w zakresie zieleni zlokalizowanej
w pasach drogowych dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Terenami zieleni w pasach drogowych ulic gminnych zajmuje się Wydział Konserwacji i Środowiska dla Dzielnicy Białołęka. ZZW opiekuje się również niektórymi  parkami, których spis dostępny jest na naszej stronie internetowej.  Ogrodnicy zlecają oraz kontrolują prawidłowe wykonanie prac takich jak sprzątanie, koszenie, grabienie, pielęgnacja krzewów i drzew. Nadzorujemy również prace polegające na sadzeniu drzew
i krzewów na terenach będących w naszym zarządzie. Zajmujemy się także małą architekturą, czyli
na przykład ustawiamy ławki.  

A jak wygląda struktura ogrodników?

W całej Warszawie mamy 10 rejonów ogrodniczych, łącznie jest nas 23 ogrodników. Przeważnie w każdym rejonie jest dwóch ogrodników, wyjątkiem są rejony Śródmieścia i Wisły gdzie pracującą po trzy osoby. My dwie zajmujemy się rejonem dzielnicy Białołęka, pełnimy równorzędne stanowiska.

Jak widzą Panie możliwość współpracy z mieszkańcami w kwestiach związanych z zielenią?

Współpraca jest stała, pracujemy nad tym dialogiem i chcemy go poszerzać. Znajdujemy się na początku tej drogi. Podstawową formą kontaktu jest Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 dostępne 24 godziny na dobę, gdzie można zgłaszać wszelkiego typu problemy wymagające interwencji  czy pomysły na ulepszenie miasta. Wszystkie kwestie dotyczące zieleni,
na terenach będących w naszym administrowaniu, trafią bezpośrednio do nas – ogrodników. Zgłoszenia mieszkańców traktowane są priorytetowo. Mieszkańcy mogą również do nas dzwonić, pisać, umawiać się na spotkania. Także można się z nami pośrednio kontaktować przez nasze kanały w social media.

Czy mieszkańcy mogą jakoś pomóc w opiece nad zielenią, czy te zgłoszenia są dla Pań przydatne?

Nasz rejon zajmuje powierzchnię ponad 100 ha i nie mamy możliwości być w kilku miejscach równocześnie, dlatego zgłaszane przez mieszkańców potrzeby oraz problemy są nam bardzo pomocne. 

Czy widzą Panie potrzebę aby mieszkańcy zgłaszali miejsca na nowe nasadzenia drzew i krzewów?

Jak najbardziej tak, aczkolwiek my nasze rejony, na których pracujemy, znamy bardzo dobrze.
 Mamy wybrane, zaplanowane miejsca do nasadzeń.  Zgłoszenia mieszkańców też są bardzo ważne. Praktyka pokazuje, że najczęściej pokrywają się one ze zgłoszeniami mieszkańców.

W jaki sposób mieszkańcy mogą się z Państwem kontaktować, czy jest np. specjalny adres e-mail lub telefon?

Podstawową formą kontaktu jest Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115 dostępne 24 godziny na dobę, o którym wspomniałyśmy już wcześniej. Można się za nami również kontaktować za pomocą  poczty elektronicznej Zarządu Zieleni :  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. czy poprzez platformę Facebook -  Zieleń Warszawska. Jest możliwy bezpośredni telefoniczny kontakt z ogrodnikami poprzez telefony stacjonarne czy nasze e-maile. Mieszkańcy maja także do dyspozycji aplikację „Milion drzew dla Warszawy”, która umożliwia zaproponowanie lokalizacji nasadzenia drzew. I tutaj możemy się pochwalić, iż dotychczas najbardziej aktywni w zgłaszaniu miejsc pod nowe nasadzenia są właśnie mieszkańcy naszego rejonu, czyli Białołęki.

Bardzo dziękuję za rozmowę!

Daniela Grzesińska

 

Już wkrótce opublikujemy ciąg dalszy rozmowy dotyczący dzielnicy Białołęki, bieżących i planowanych działań w tej części Warszawy.