Zieleń kontra smog!

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie największym problemem środowiskowym. Warszawa, pod względem jakości powietrza jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, a jej mieszkańcy ponad 1/4 dni w roku oddychają toksycznym powietrzem.  Grupą najbardziej narażoną na negatywne działanie smogu, obok dzieci, są seniorzy, ze względu na coraz mniej sprawny system oddechowy. W przestrzeni publicznej wciąż mało mówi się o tym, że rośliny są najtańszymi i najbardziej wydajnymi filtrami powietrza. O ich roli i możliwości stosowania chcemy informować seniorów w ramach projektu "Zieleń kontra smog".

Projekt „Zieleń kontra smog” zakłada realizację cyklu spotkań z warszawskimi seniorami, podejmujących tematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza - smogiem w Warszawie. Chcemy nie tylko edukować osoby starsze w zakresie zagrożeń związanych z tym zagadnieniem, ale także przekazać wiedzę dotyczącą przyczyn powstawania smogu, konsekwencji, sposobów zapobiegania temu zjawisku, a także metod ochrony przed jego szkodliwym wpływem. Dodatkowo seniorzy zostaną poinformowani skąd mogą czerpać wiedzę odnośnie aktualnego stanu powietrza we własnej okolicy.

Podczas warsztatów będziemy kłaść nacisk na promocję roślin w mieście oraz w domach i mieszkaniach, jako jeden ze sposobów, mogących w znaczny sposób poprawić jakość powietrza. Seniorzy dowiedzą się o roli zieleni w oczyszczaniu powietrza, ale także poznają gatunki roślin, które warto posadzić w ogrodach, na balkonach i w mieszkaniach z powodu posiadania wybitnych zdolności fitoremediacyjnych (pochłaniania zanieczyszczeń). Seniorzy nabędą także wiedzy w temacie pozytywnego wpływu roślin na życie i zdrowie, szczególnie w kontekście mieszkania w dużym mieście.

Zwieńczeniem wspólnych działań będzie realizacja zielonej inicjatywy w miejscach spotkań seniorów. Przykładem inicjatywy może być stworzenie zielonej, żywej ściany z roślin, posadzenie kwiatów wokół placówki, czy zakup roślin doniczkowych do placówki. Działanie to zostanie wspólnie opracowane i stworzone z seniorami zaangażowanymi w projekt.

Pierwsze spotkania realizujemy już na początku kwietnia, śledźcie nasze poczynania na FB